asistenční linka 1202

Drystar (SK)    Drystar (AT)

Vysoušení podlahových izolací


Proč se vlastně k vysoušení podlahových izolací přistupuje? Většina rozvodů vody, odpadu a topení se nachází ve skladbě podlahy v úrovni tepelné izolace (například v podobě polystyrenu či minerální vaty), zhruba 6-10 cm pod nášlapnou vrstvou (například dlažbou či plovoucí podlahou). Pokud dojde k poruše, respektive prasknutí rozvodu vody či odpadu, a následnému zatečení do skladby podlahy, může se jednat o mnohem větší problém, než se může na první pohled zdát. 

Následky takového zasažení vodou (kdy voda nateče na podlahu) nebo poruchy na vodních rozvodech v podlaze či ve stěnách, nemusí být na první pohled vidět. Jednat se může třeba o situaci, kdy jsou stěny obloženy sádrokartonem či jinými předstěnami. Prvním varovným signálem takového zatečení často bývá vlhkost na stěnách vzlínající od podlahy do výšky 10 až 30 cm, a to postupně v celém půdorysu domu. 

Takto zasažená skladba v sobě v podstatě uzamkne vlhkost na dlouhá léta. K odparu dochází přirozeně. Jedná se o základní fyzikální jev, kdy jde odpar směrem nahoru. Tam mu v cestě zabrání polystyren přesazený přes sebe ve dvou vrstvách. Dále může odpar narazit na odrazovou fólii podlahového topení nebo separační fólii před vylitím betonu, celoplošně lepené PVC a podobně. Až následně se vlhkost postupně dostává skrz skladbu podlahy na povrch. 

K drobnému odparu také dochází přes zdivo, ovšem pouze do cca 10 cm od zdiva. Než dojde k přirozenému samovolnému vysušení, může to trvat jednotky až desítky let. Mezitím však přítomná vlhkost aktivuje mikroorganismy a plísně, které se postupně uvolňují do prostoru. Dále to způsobí poškození nášlapných vrstev, uvolnění dlažby, vzedmutí parket nebo zničení obložkových zárubní atd. 

Lidé se často nechají uchlácholit tím, že to přece mohou vysušit podlahovým topením. To by však popřelo samotný princip podlahového topení, které má ohřívat směrem nahoru, nikoliv dolů. Z toho důvodu se tam nachází odrazová fólie. Podlahovým topením tedy tento problém rozhodně nevyřešíte. 


Řez skladbou podlahy, kde je zvýrazněna vlhkost, ve spodní části souvrství a následně vyzlínání do zdiva. Zdroj nákresu: Knauf Insulation (upraveno Drystar).

Jediná efektivní a zaručená metoda je nucená cirkulace vzduchu do skladby podlahy, a to instalací vysokotlakých turbín, kde se do skladby bude vhánět suchý teplý vzduch a přes odfukové otvory a dilatace bude vyfukován chladnější a vlhký vzduch do prostoru. Pomocí kondenzačního odvlhčovače bude tento vlhký vzduch kondenzován ve vodu. Doba vysoušení dle zasažení v průměru činí maximálně 21 dní.

Pomocí nuceného vysoušení zachráníme celou skladbu podlahy, vyjma nášlapné vrstvy. V opačném případě by bylo nutné celou skladbu demontovat až na hydroizolaci, vysušit a udělat ji znovu.

Více než 90 % případů je řešeno jako pojistná událost. Jedná se totiž o vodovodní hrozby, poruchy na rozvodu vody, což je v základu všech pojistných smluv. Pojištění kryje přípravné práce, vysoušení a následné opravy do původního stavu.

Máte zájem o vysoušení podlahových izolací? Zavolejte nám a domluvte si prohlídku s naším technikem. Působíme po celé České republice a zajišťujeme kompletní činnosti spojené se sanací objektu včetně uvedení do původního stavu

Příklad: Schéma půdorysu s měřením vlhkosti a následným návrhem vrtaných otvorů pro nucené vysoušení, odesíláme jako součást všech podkladů na pojišťovnu.

Vysoušení podlahových izolací v průběhu výstavby.

Při vysoušení podlahových izolací dále zajišťujeme detekci podlahového topení a nedestruktivní vyjmutí dlažby.

Detekce podlahového topení termokamerou

V případě nutnosti vysoušet souvrství podlahy obsahující podlahové topení je nutné před zahájením vrtání do podlahy detekovat podlahové topení. To se děje za přítomnosti specializovaného pracovníka s profesionálním vybavením, tedy termokamerou. Zajímavost: Cena spolehlivého přístroj pro detekci tepla se pohybuje od 150 tis. Kč, aplikace v mobilu nestačí. :-)

Takto vypadá detekce podlahového topení termokamerou. 

Nedestruktivní vyjmutí dlažby

V případě vrtání do podlahy, kde se nachází dlažba, je možné přistoupit k nedestruktivnímu vyjímání dlažby. To spočívá v obřezání dané dlaždice a následném pokusu o její vyjmutí. 

V dlažbě se mohou již z výroby vyskytovat mikrotrhliny, případně se zde může nacházet skrytá trhlina po předchozím poškození. Vzhledem k tomu nelze vždy zaručit úspěšné vyjmutí dlaždice. Reálná úspěšnost se pohybuje kolem 50 %, nicméně naši technici vyjímají dlažbu s úspěšností přes 90 %. Pokud eventuálně máte pár kusů dlažby navíc z doby výstavby, dojde při opravách k výměně navrtané dlažby. Vyjmutí je možné provádět u čtvercových formátů o rozměrech do 50 × 50 cm. Obdélníkové formáty nelze nedestruktivně vyjmout, zde hrozí již větší riziko že při vyjmutí praskne.

Při troše štěstí stačí mít z doby výstavby schováno menší množství rezervních dlaždic a na podlaze následně žádné vrtání nepoznáte.

S čím vám můžeme pomoci


Neváhejte nás kontaktovat s jakýmkoliv dotazem, rádi vám poradíme

Společnost Drystar s.r.o. zaručuje spolehlivost a profesionalitu v oblasti vysoušení a sanačních prací.

Kontakt

  • K Pérovně 1513/10, 102 00 Praha
  • Asistenční linka: 1202

  • Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.